Tainan – dawna stolica Tajwanu.

Do Taichung przyleciałem we wtorek po południu z Hong Kongu (10.02). Semestr na uczelni zaczyna się dopiero 26 lutego, jednak przez kilka dni nie zamierzałem ruszać się poza miasto, tylko odpocząć po 3 tygodniach spędzonych w Chinach oraz poznać trochę miasto, w którym będę mieszkał przez następne kilka miesięcy.

Plany jednak szybko uległy zmianie. Pojawiła się świetna promocja/ błąd na stronie Expedii i można było używać kodów pozwalających oszczędzić 100/150/200 USD na noclegach, co czyniło je w przypadku Tajwanu praktycznie darmowymi. Z doświadczenia wiem, że często takie rezerwacje są przez pośredników anulowane, a kody ważne tylko kilka godzin. Musiałem więc działać szybko i postanowić gdzie jechać. Wybór padł na Tainan – dawną stolicę Tajwanu, oddaloną 150 km na południe od Taichung. Dlaczego akurat Tainan? Nie mam pojęcia. Rezerwacja obejmowała 4 noclegi wraz ze śniadaniami w samym centrum miasta. Dzięki temu, że do hotelu zameldowałem się już trzydzieści parę godzin po zarezerwowaniu miejsca, Expedia nie zdążyła odwołać mojej rezerwacji – tak jak stało się w przypadku wszystkich, którzy dokonali ich na późniejsze terminy.

 

Tak na marginesie zdecydowanie nie polecam Expedii- jest to jedyny pośrednik, z którym mam złe wspomnienia. Pomimo odwołania rezerwacji nie chcieli zwrócić mi pieniędzy, a kontakt z nimi był trudny.

Do Tainan przyjechałem autobusem. Są one tańszym sposobem podróżowania po wyspie niż pociągi, a przy tym są również bardzo wygodne. W większości pojazdów w rzędach są tylko 3 fotele, często też oferują wi-fi oraz telewizję. Trasa 150 km kosztuje około 20zł.

A1

Po zameldowaniu się w hotelu i zostawieniu rzeczy poszedłem odwiedzić jeden z bardziej znanych nocnych marketów w Tajwanie – Garden Night Market (花園夜市 huāyuán Teshi- odbywa się w czwartki, soboty i niedziele).

Pokój w hotelu.

Pokój w hotelu.

Widok na świątynie z okna.

Widok na świątynie z okna.

Nocne markety wyglądają trochę inaczej niż typowe bazary. Dedykowane są głównie jedzeniu. Wieczorami, zazwyczaj na otwartej przestrzeni (placu, ulicy), swoje stragany rozstawiają ludzie oferujący przeróżnego rodzaju potrawy oraz inne przysmaki. Ponadto można zagrać w różnego rodzaju gry – karty, jakieś kulki, rzutki itp. Jest to bardzo popularna forma spędzania czasu przez Tajwańczyków. W każdym mieście znajduje się kilka nocnych marketów i przeważnie są one bardzo zatłoczone.

A2

Panowie na bieżąco obierający świeże owoce.

Panowie na bieżąco obierający świeże owoce.

A4 A5 A6 A7

Różnego rodzaju gry, zazwyczaj prowadzone przez młode i ładne dziewczyny.

Różnego rodzaju gry, zazwyczaj prowadzone przez młode i ładne dziewczyny.

Jak na razie zamawianie jedzenia jest dla mnie najtrudniejszą częścią już miesięcznego pobytu w Azji – strasznie boli, gdy wokół jest ogrom pysznego jedzenia, a nie wie się co i jak zamówić. Na szczęście na nocnych marketach jest to najłatwiejsze, gdyż można po prostu wskazać palcem.

Tego dnia miałem sporo szczęścia- wybrałem jakiś bardzo pyszny rodzaj mięsa nadziewanego ryżem i zmielonymi orzeszkami ziemnymi, tajskiego naleśnika z bananami i nutellą, a także karmelowy napój z trzęsakiem (jest to rodzaj grzyba).

A9

W trakcie swojego pobytu odwiedziłem także najstarszą część miasta, położoną nad brzegiem morza – Anping

Jest ona najbardziej popularna wśród turystów. Znajduje się tam forteca, port, dom w drzewie, a także kilka świątyń.

 

Spacerując w stronę Anping.

Spacerując w stronę Anping.

A11

Jedna z wielu bram przy świątyni w Anping.

Jedna z wielu bram przy świątyni w Anping.

Świątynia w Anping.

Świątynia w Anping

A15 A16 A17a A18

A19

Tuż obok najstarszej części miasta jest park narodowy Taijiang, gdzie można wynająć rower i pojeździć po przygotowanych trasach. Niestety dotarłem tam po południu, więc wzięcie roweru nie miało już sensu. Było także bardzo gorąco, więc również nie bardzo mi się chciało ;D

A20

Większość czasu w Tainan spędzałem spacerując po jego ulicach, odwiedzając nocne markety, świątynie i oglądając różnego rodzaju formy sztuki ulicznej, którą w tym mieście możemy spotkać na każdym kroku.

Chłopak malujący obrazy na ulicy.

Chłopak malujący obrazy na ulicy.

A22 A23

Wieża Chickan – jedno z najbardziej popularnych wśród turystów miejsc w mieście.

Wieża Chickan – jedno z najbardziej popularnych wśród turystów miejsc w mieście.

Jedna z uliczek dla pieszych

Jedna z uliczek dla pieszych

A26

A27 A28 A29 A32 A30 A31 A33 A34

A35

Dystrybutory z gazem xD

 

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *